OPERASYONEL FİLO KİRALAMA

Operasyonel Kiralama Nedir?

Firmaların toplu araç ihtiyacını araç satın alarak gidermesi yerine, işletmelerden belirli bir zaman ve hizmet kapsamında temin etmesi durumuna, “uzun dönemli araç kiralama” (long term car rental) ya da operasyonel filo kiralama adı verilmektedir.

Bu nedenle; operasyonel filo kiralama uygulaması, bir tür ‘outsource’ olarak değerlendirilmektedir. Bu sayede; hizmet satın alan şirketler, öz kaynaklarını daha efektif kullanmış olmaktadır.

Operasyonel filo kiralama hizmeti alan firmalar, bir taraftan serbest piyasa ve rekabet ortamında faaliyetlerinin daha sağlıklı devam etmesini sağlarken, diğer taraftan araç satın alıp yüklü nakit çıkışı yapma riskine karşı başarılı bir alternatif geliştirmektedir. Çünkü Operasyonel Filo Kiralama hizmeti, firmaların kaynaklarını korumasını, kredibilitesini güçlü tutmasını ve nakit likiditesinin farklı yatırımlara aktarılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Operasyonel Filo Kiralama Hizmetinin Getirdiği Avantajlar
Araçlar, Ekol Filo tarafından ücretsiz olarak anlık takip edilmektedir. Bu ayrıcalık; Ekol Filo iş ortaklarının iş gücünü muhafaza etmesini sağlamaktadır.
Kiralanan araçta yakıt masrafının %100'ünü giderleştirilebilir. Bu sayede vergi avantajını ikiye katlama imkânı elde edilmektedir.
Araçların tüm vergi, ve harç masrafları Ekol Filo tarafından karşılanmaktadır.
Satın almada yaşanacak araç değer kaybı, Operasyonel Filo Kiralama hizmeti sayesinde söz konusu olmaktadır.
Hasar ya da hırsızlık güvencesi ile zorunlu trafik sigortası işlemleri, Ekol Filo'ya aittir. Hizmet kapsamında, yenileme işlemleri de Ekol Filo tarafından takip edilmektedir.
Araçların periyodik bakım tarihlerinin takibi ve bakım işlemlerinin en kısa sürede tamamlanması, Ekol Filo'nun sorumluluğundadır.
Arıza ve kaza hallerinde 7/24 saat acil yol yardım hizmeti temin edilmektedir. Ekol Filo acil durumlarda, en kısa sürede müdahale ile iş ortaklarına yeni bir araç tahsis etmektedir. Daha sonra, hasar ve tamir işlemleri takip edilerek, akabinde onarılan araç tekrar iş ortaklarına teslim edilmektedir.
Ekol Filo, iş ortaklarına danışman desteği sağlamaktadır.